גִּשּׁוּר בִּרְאִי הַקַּבָּלָה

גישור בראי הקבלה   
חוכמת הקבלה מדברת על שני כוחות מנוגדים אשר מפעילים את האדם והטבע ונקראים –
רצון לקבל (למען העצמי) ורצון להשפיע (למען הכלל) כל מהות החיים היא יצירת גשר בין שני כוחות אלה.
ר' נחמן אומר "כל העולם כולו גשר צר מאוד" והכוונה היא הן ביחסים של האדם עם בוראו והן ביחסים שלו עם הזולת.
האדם נקרא גם "עולם קטן" ולכן כל מה שמתקיים ומתגלה בעולם החיצוני מתקיים ומתגלה בנפשו של האדם.
בתהליך התפתחות של האדם נדרש הוא למצוא נקודות חיבור שיאפשרו לו את יצירת הקשר עם הסובבים אותו.
הגשרים שאדם יוצר במהלך חייו מלמדים ומפתחים אותו, מהם הוא גם למד על מי אפשר לסמוך ובאלה דרכים כדאי לו ללכת.
האם הגיע למקום טוב יותר (התפתח והתקדם) בגשר שיצר או שיש צורך לעשות חישוב מסלול מחדש…
ההשפעות וההשלכות של הגשרים והקשרים המשפחתיים שיצרו ההורים יושרשו ויועברו גם לדורות הבאים והם אלא שיעצבו את אופיו של את התא המשפחתי המורחב.
מלבד היותה המדריך לחיים טובים, חוכמת הקבלה מלמדת אותנו כיצד לצאת מחורבן לדרך חדשה, דרך אשר תהיה מבוססת על נתינה במקום לקיחה, חשוב מאוד לציין שאין מדובר בביטול עצמי, זהו הליך של גישור שבמהלכו נבנה ערוץ תקשורת חדש שבו שיח מכבד וגלוי, נבנה האימון ואתו הביטחון, שינוי נקודת המבט מאפשרת לנו לראות את שהיה נסתר מעיננו ומקנה לנו הזדמנות לשינוי אמיתי, שינוי עומק. רק אז אנו באמת יכולים להבין את המשמעות של "שניים שהם אחד" שריקוד זוגי המבוסס על נתינה וקבלה.
הקבלה אומרת כי "חורבן" הוא למעשה גילוי חיסרון ועל פני גילוי זה אנו לומדים כיצד ליצור יתרון ובכך להפוך "מר למתוק וחושך לאור גדול".
חוכמת הקבלה, נוגעת בעצם נשמתו של אדם על כל רבדיה, היא מאפשרת לאדם להכירה כתהליך בהתפתחותו הרוחנית.
היא נוגעת ופותחת את ליבו ונפשו בכדי שיוכל להתבונן, לצאת ולבקש את הפעולות שייקחו אותו קדימה, מתוך גדלות הנפש וחוזקה וללא הרגשת כישלון וקטנות.
המושג "גישור" מוכר בעיקר כשיטה אלטרנטיבית ליישוב סכסוכים ומחלוקות דרך עולם בתי המשפט.
הליך גישור בראי הקבלה מבוסס על השיטה הקונבנציונלית ליישוב סכסוכים רק שבהליך ייחודי זה מתקיים במקביל תהליך העצמה אישית.
* הרחבת נקודת המבט על תהליכים, החלטות ומהלכים שנלקחו לאורך החיים
* זיהוי ואבחון המצבים "האוטומטיים" שלנו
* שינוי תודעתי ומניעת חזרה על טעויות העבר.
כל אלא ועוד הם תהליכי המתאפשרים בהליך גישור ייחודי זה.
השפעתו של הליך גישור בראי הקבלה נוגע בתחומים רבים בחיינו ואינו מצטמצם רק לכדי גישור לגירושין, לרוב אנו נדרשים למצוא מבעד לשלל הרצונות האישיים, נקודות ממשק שדרכם תוכל להיווצר הזדמנות לשיח ולתקשורת ממקום שוויוני וחדש. במקרים בהם נדרש "הסכם גישור" ההסתכלות תהיה על כל המארג המשפחתי ובדגש על כל נפש ונפש ובמיוחד על גידול וחינוך הילדים, אנו ערים לכך שילדים הנמצאים עם הוריהם בזמן תהליך הגירושין עוברים גם הם ביחד עם כל יושבי הבית תהליך פנימי מאוד משמעותי בנפשם. ישנם ילדים הלוקחים זאת למקומות של התפתחות ומוצאים על פני החיסרון יתרון. ניתן לומר כי אם מעט עזרה הם יכולים להתגבר על המשבר די בקלות. אך ישנם ילדים הלוקחים את המצב וזמן הגירושין למקום סגור בנפשם ואינם משתפים מאומה. במצבים מעין אלו לרוב אנו נשתף בעלי מקצוע נוספים מהתחום הטיפולי ובהתאמה אישית בעבור אותו ילד/ה. בכדי שמעמסת התקופה לא תתפרץ בשלב מאוחר יותר בחייו/ה הבוגרים של הילד/ה. אנו מפנים את תשומת ליבם של ההורים לתהליך שעוברים הילדים ומספקים בעבורם ליווי וסיוע.
לדוגמא: בהליך גישור טרום נישואין, בני הזוג יעלו באופן פתוח ובטוח נושאים שונים אשר לדעתם עלולה להתעורר בהם מחלוקת בעתידם המשותף כמשפחה, כגון: גישות שונות בחינוך הילדים, התנהלות עם כסף, התנהלות יומיומית בבית ובתור זוג, מטלות משותפות, תחומי אחריות, ירושות ונכסים, ואפילו לימוד כיצד לנהל שיח מכבד ותקשורת בין אישית טובה, מפרה ומאפשרת וכו'.
כיום ניתן לראות יותר ויותר זוגות שבוחרים בהליך גישור טרום נישואים מאשר הליך קר ויבש של חתימה על "הסכם ממון" לשרבים גורם מבוכה.
הליך גישור טרום נישואין דן בכל הפרמטרים לניהול חיים ממקום מכבד ושוויוני כזה שיעניק מצד אחד ערך מוסף לחיים ברורים ועד כמה שניתן מכוונים מטרה, אך מצד שני אינם משעממים ומביאים איתם אתגרים משותפים ממקום של התפתחות, בניה ויצירה.
גישור בראי הקבלה היא דרך ושפה ליצירת תקשורת ממקום חדש ומפרה בעבור מערכת זוגית הנבנית על ערכי שיתוף
או להבדיל סיום מיטבי של כל משבר, סכסוך או מחלוקת.

שתף עכשיו

בלוגים קשורים

הַכֹּל גָּלוּי, הָאָמְנָם?
בספר דברים פרק ל' נאמר "רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב (גילוי) וְאֶת הַמָּווֶת וְאֶת הָרָע (הסתרה)...ובחרת בחיים" רק כאשר מתעורר בנו הרצון לגילוי אנו למעשה בוחרים בחיים
גִּשּׁוּר בִּרְאִי הַקַּבָּלָה
גישור בראי הקבלה היא דרך ושפה ליצירת תקשורת ממקום חדש ומפרה בעבור מערכת זוגית הנבנית על ערכי שיתוף או להבדיל סיום מיטבי של כל משבר, סכסוך או מחלוקת
שָׂמִים אֶת הַיְּלָדִים בַּמֶּרְכָּז
ילדים בתוך תהליך הגירושין- השלכות עתידיות
דילוג לתוכן