הַכֹּל גָּלוּי, הָאָמְנָם?

הכל גלוי, האומנם?
בואו נדבר על גילוי, סתרה ומה שביניהם 

חדוות הגילוי מופיעה בשנייה שאנו מגיחים לעולם. תינוק לומד כי כל פעולה, אפילו הקטנה ביותר גוררת עמה תגובה, בכך ובכל פעם מחדש, מעורר הוא את הרצון הטבעי הטבוע באדם, הנקראת בלשון הקבלה רצון לקבל  דהיינו, לקבל למען עצמו בלבד. אותו רצון מלווה את האדם במהלך חייו והוא בעל חשיבות רבה בעיצוב אישיותו ונקרא גם טבע ראשון.
בגיל הנעורים מתחיל האדם לגלות חלקים חדשים בפנימיותו ובאישיותו, גילויים אלא מגיעים בדרך כלל  דרך סביבה חברתית. בתקופה זו מתחיל תהליך של בירור פנימי, המביא אותו לחקירה, השוואתיות ובדיקת גבולות, כל זאת על מנת לגבש את זהותו ולמצוא את מקומו בבית ובחברה. לעיתים מה שיקרין כלפי חוץ שונה לגמרי מפנימיותו, שונה ממה שהיה רוצה להיות, דבר זה מיצר בנפשו קונפליקטים רבים הבאים לידי ביטוי בשלל צורות של התנהגויות. בבגרותו האדם כבר יודע כיצד להסתיר את חלקים שאינו אוהב בעצמו, אך לרוב ההסתרות לא נותנות לאדם מנוח, הן גורמות לו לחרדה, מניעות חברתיות, קשיים בתקשורת ותחושת בדידות גם כאשר הוא מוקף בחברה.
נאמר בספרי מקובלים כי ישנם שני מצבים השורים על האדם והבריאה הסתר פנים וגילוי פנים.

הסתר פנים
מצב שבו שרוי האדם בקשיים וייסורים ואין הוא מצליח להבין למה לא הולך לו, בעוד שכל השאר מצליחים, מרווחים ונהנים. אפילו שתופס את עצמו מוצלח ביותר, אינו מבין מדוע אינו מצליח, מדוע תפילותיו אינן נענות, מרגיש אומלל ונמצא מאשים את כל העולם. ויש גם מי שחושב שהכל זה מלמעלה וקורא לזה גורל או מזל ומתוך כך מחזיק הוא באמונה קלוקלת שאינו יכול לעשות דבר בכדי לשנות את מצבו ואת המציאות הנגלית לפניו. בשעה שנמצא האדם במצבים הנ"ל נסתר ממנו הכוח המניע את הבריאה כולה, נסתרים הסיבות לעיכובים או לחוסר ההצלחה, נסתרת הדרך לשינוי.  האדם הוא חלק מהטבע וכפוף הוא לכוחות הטבע. מי מפעיל את הטבע? מי עומד מאחורי כל הבריאה הזאת?
גילוי פנים
כאשר אדם עובד על מידותיו ומתחבר עם הכלל, כנאמר "מאהבת הבריאות לאהבת השם" מורם "מסך" המאפשר לו לראות את מה שהיה נסתר ממנו עד רגע זה. האדם חש את אור הבורא, הכוח המניע את הבריאה כולה. נמצא שבשעה זו האדם זוכה לגילוי פנים ושורה עליו שלווה ושמחה, כי אין שמחה גדולה כהתרת הספקות (הרמת מסך). למעשה כל עבודתו הרוחנית של האדם היא לצורך הגילויים שמפתחים אותו. רק אז יכול הוא באמת להכיר את עצמו (את פנימיותו) להשתחרר מההסתרות (שליוו אותו) וליצור חיבור אמיתי עם הזולת, ומתוך כך, לזכות ולהכיר את הרגשת הנתינה וההשפעה, הנקראת גם טבע שני ונגלה בפניו כוח עצום הנקרא בפי מקובלים סוד הערבות ההדדית.
בספר דברים פרק ל' נאמר "רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב (גילוי) וְאֶת הַמָּווֶת וְאֶת הָרָע (הסתרה)ובחרת בחיים" רק כאשר מתעורר בנו הרצון לגילוי אנו למעשה בוחרים בחיים.
הכל גלוי הוקמה במיוחד לתקופה הזאת שבה הכל שרוי בהסתרת פנים, כאוס ובלבול, במטרה לעזור לאדם לגלות את הנסתר ממנו ע"י הדרכה והענקת כלים שיאפשרו לו לעשות שינוי ממשי בחייו ובסביבתו.

שתף עכשיו

בלוגים קשורים

הַכֹּל גָּלוּי, הָאָמְנָם?
בספר דברים פרק ל' נאמר "רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב (גילוי) וְאֶת הַמָּווֶת וְאֶת הָרָע (הסתרה)...ובחרת בחיים" רק כאשר מתעורר בנו הרצון לגילוי אנו למעשה בוחרים בחיים
גִּשּׁוּר בִּרְאִי הַקַּבָּלָה
גישור בראי הקבלה היא דרך ושפה ליצירת תקשורת ממקום חדש ומפרה בעבור מערכת זוגית הנבנית על ערכי שיתוף או להבדיל סיום מיטבי של כל משבר, סכסוך או מחלוקת
שָׂמִים אֶת הַיְּלָדִים בַּמֶּרְכָּז
ילדים בתוך תהליך הגירושין- השלכות עתידיות
דילוג לתוכן